Chleb suszony gryczany

produkt_77

Nowy produkt

opakowanie 180g

temperatura przechowywania -18 +25C

termin do spożycia 6 miesięcy

bezglutenowy

cena hurtowa 13 zł (+5%vat)

Więcej szczegółów

17 szt. dostępnych

13,00 zł brutto

Więcej informacji

Chleb suszony gryczany to doskonałe źródło witamin.Wyrabiany ręcznie według sprawdzone receptury  litewskiej, doskonały w diecie bezglutenowej

 

Zastosowanie i wartości odżywcze gryki

 Gryka ma wielorakie zastosowanie. Nasiona przerabia się na mąkę i kaszę. Jest cennym źródłem wielu związków biologicznie czynnych oraz substancji odżywczych. Pod względem wartości odżywczej przewyższa bardziej rozpowszechnione zboża, takie jak pszenica i żyto. Zawiera między innymi białka o dobrze zbilansowanym składzie aminokwasowym, polisacharydy, polifenole oraz składniki mineralne.

  • Nasiona gryki wyróżniają się dużą zawartością egzogennych aminokwasów – lizyny i metioniny. Główną frakcję białkową stanowią: albuminy oraz globuliny. Zawierają znikomą ilość prolamin oraz nie zawierają α–gliadyny, dlatego też gryka wykorzystywana jest w dietach bezglutenowych. Zbilansowany skład aminokwasów, sprawia, że gryka ma właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi.
  • Tłuszcze gryki cechują się dosyć długą trwałością na utlenianie, co pozwala na dłuższe przechowywanie ziaren gryki, a także produktów gryczanych. Spośród 80% nienasyconych kwasów tłuszczowych (NKT) ponad 40% stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WNKT).
  • Ziarna gryki są źródłem wielu witamin (głównie z grupy B, witaminy PP i E) oraz składników mineralnych (zwłaszcza potasu, magnezu, żelaza, miedzi, cynku i selenu).
  • Związki bioaktywne i przeciwutleniające – ziarna gryki bogate są w flawonoidy. Wykazują wysoki potencjał antyoksydacyjny, który odgrywa ważną rolę w zapobieganiu powstawania zmian miażdżycowych oraz procesów nowotworzenia. Ponadto zawierają fagopirynę – związek, który wpływa na zwiększenie wrażliwości komórek ustroju na działanie insuliny. Dzięki temu jego spożycie jest zalecane osobom chorującym na insulinooporność, jak również cukrzycę.

30 innych produktów w tej samej kategorii:

Śledź nas na Facebooku

Obsługiwane płatności

visa mastercard paypal